Wolontariat stanowi rdzeń naszej Koalicji — dawniej Koalicji Prezesi-Wolontariusze, dlatego też podjęliśmy decyzję, żeby objąć patronatem najnowszą książkę Pawła Łukasiaka i Małgorzaty Mazur-Łukasiak Odkrywając wolontariat. Rozmowy, w której autorzy przeprowadzili interesujące rozmowy z wyjątkowymi osobami, prezentując unikalne spojrzenie na piękną ideę bezinteresownego działania.

To literackie przedsięwzięcie wyróżnia się jako pierwsze takie na polskim rynku, wykraczając poza tradycyjne definicje wolontariatu. Przekracza granice zwykłych podręcznikowych wyjaśnień, oferując czytelnikom 13 różnorodnych perspektyw na głęboką ideę altruistycznej pomocy. Swoją perspektywą na temat wolontariatu podzielili się: Jacek (Jac) Jakubowski (psycholog, grupa TROP) , Sławek Brzózek (ekspert ESG), Tomasz Schimanek (polityk społeczny), Agata Stafiej-Bartosik (Ashoka), prof. dr hab. Anna Giza (UW), Aleksandra Belina (Fundacja Dobra Sieć), Joanna Sadzik (Stowarzyszenie Wiosna), Tamás Scsaurszki (węgierski lider społeczny), Krzysztof i Barbara Margolowie (działacze społeczni związani z Nidzicą), Magdalena Różczka (aktorka ), Ewa Szuster (wolontariuszka hospicyjna). W książce nie zabrakło także perspektywy członków naszej Koalicji Jacka Kowalskiego (Orange Polska) i Artura Nowaka-Gocławskiego (Grupa ANG).

Wydruk i bezpłatna dystrybucja pierwszych egzemplarzy książki była możliwa dzięki wsparciu członków naszej Koalicji: Fundacji Orange, Fundacji BNP Paribas, Fundacji Unum, Domowi Inwestycyjnemu Xelion, Ikano Bank Polska, Platformie, Jobel.pro i firmie Wiener TU S.A. Vienna Insurance Group.

Publikacja miała swoją premierę podczas XI Konferencji Koalicji Liderzy Pro Bono, która odbyła się 16 listopada 2023 roku w Warszawie. Wszyscy zaproszeni goście otrzymali bezpłatne egzemplarze książki.

A tak o książce napisali nasi członkowie:

Jak podaje autor, “Wolontariat to praktyka dzielenia się, współpracy, dbałości o dobra wspólne. (…) to jedna z ważnych dróg przygotowująca społeczeństwo do funkcjonowania na innych zasadach niż te, przez którą niszczymy naszą planetę”. Obranie tej drogi jest ważne nie tylko dla młodych ludzi, ale niezbędne dla osiągnięcia większego dobrostanu przez nas wszystkich .
Agnieszka Servaas (Vive Management)

Rozmowy o sensie, człowieczeństwie, nieobojętności. Bardzo potrzebna i poruszająca lektura.
Joanna Gajda-Wróblewska (BNP Paribas)

„Zapraszam wszystkich do sięgnięcia po lekturę i… odkrywania wolontariatu. Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w premierze tej ważnej i pierwszej w swoim rodzaju książki o sensie, znaczeniu i roli wolontariatu w naszym życiu”
Krzysztof Prasał (Xelion)

„Jest to pierwsza na polskim rynku publikacja, która ukazuje ogromne znaczenie wolontariatu we współczesnym świecie. Może okazać się przełomowa zarówno dla osób, dla których wolontariat to naturalny element dnia, jak i dla tych, którzy dopiero planują swoje społeczne zaangażowanie.”
Platforma Jobel.pro

Książka „Odkrywając Wolontariat. Rozmowy”, to lektura obowiązkowa zarówno dla praktyków, jak i laików. Może okazać się przełomowa zarówno dla osób, dla których wolontariat to naturalny element codzienności, jak i dla tych, którzy dopiero planują swoje społeczne zaangażowanie.

Kup ebook

Papierową wersję książki można zamówić pisząc na adres e-mail: ksiazka@filantropia.org.pl

Partnerzy medialni: Portal organizacji pozarządowych ngo.pl oraz NNO (Nienieodpowiedzialni).