2 grudnia, podczas IX konferencji Koalicji Liderzy Pro Bono pt. “Życie oparte na wartościach. Wolontariat przyszłości.” poznaliśmy Laureatów 5. edycji Nagrody “Człowiek wiedzy i doświadczenia”. Ta honorowa nagroda i symboliczny medal przyznawany jest wyjątkowym wolontariuszom, którzy poprzez dzielenie się swoją wiedzą, kompetencjami i doświadczeniem, wspierają działania organizacji pozarządowych, instytucji oraz przyczyniają się do rozwoju ważnych projektów społecznych. Kandydatów do Nagrody nominują organizacje pozarządowe (fundacja, stowarzyszenie) i inne instytucje, w których realizowany jest wolontariat kompetencji. Laureatów wybiera Kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele Koalicji Liderzy Pro Bono, która ten konkurs zainicjowała.

W 5 edycji Nagrody “Człowiek wiedzy i doświadczenia” Laureatami zostali:

Tomasz Rudolf – nominowany przez Fundację K.I.D.S. Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali

Przedsiębiorca i innowator. Współzałożyciel i CEO, a obecnie przewodniczący rady nadzorczej fabryki startupów The Heart, budującej nowe biznesy z międzynarodowymi korporacjami. Obecnie jako CEO Doctor.One tworzy nowy model stałej opieki medycznej, oparty na bezpośredniej relacji między lekarzem a pacjentem. Wyróżniony jako wizjoner przez Fundację Digital Poland w konkursie “Digital Shapers”.

W 2019 roku był inicjatorem powołania i jednym z fundatorów Fundacji K.I.D.S. Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali. Wniósł cenny wkład w stworzenie wizji Fundacji, fundraising, partnerstwa korporacyjne, a także budowę zespołu, struktur i strategii organizacji. Dziś, po ok. 2 latach działania, Fundacja jest rozpoznawalną i cenioną organizacją pozarządową, wspierającą transformację służby zdrowia. Fundacja opiera się przede wszystkim na wolontariacie kompetencyjnym.

Antonina Dudek – nominowana przez Fundację „Twarze depresji”

Studentka  psychologii na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Od 2015 roku zaangażowana w działalność na rzecz walki z depresją szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

Antonina od początku wspiera wolontariacko ogólnopolską kampanię społeczną „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.” oraz Fundację „Twarze depresji” w szerzeniu wiedzy o leczeniu depresji. Pomagała w organizacji konferencji i upublicznianiu materiałów edukacyjnych – w tym materiałów dla dzieci  i młodzieży – w mediach społecznościowych Fundacji.

Na rzecz kampanii, w ostatnich kilku latach udzieliła ponad 50 wywiadów dla radia, telewizji i prasy opowiadając otwarcie również o własnej walce z depresją, którą po raz pierwszy zdiagnozowano u niej wieku 13 lat. To bezcenny wkład w przełamywanie stereotypów i walkę ze stygmatyzacją osób zmagających się z depresją.

Antonina wspiera w szerzeniu wiedzy również Forum Przeciw Depresji.

Artur Kwapiński – nominowany przez Fundację „Obok Nas”

Starszy referent w zespole ds. komunikacji społecznej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.  Członek Rady Działalności Pożytku Publicznego miasta Puławy, inicjator RDPP powiatu puławskiego oraz członek Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.

Inicjator wielu akcji takich jak: EcoPuławy, Kampanie edukacyjne, „Polacy-Rodakom”, 70. Rocznica Pacyfikacji i Spalenia Wąwolnicy, uroczystości rocznicowe – patriotyczne. Kilkukrotnie otrzymał wyróżnienia od lokalnych władz i instytucji  za swoją działalność wolontariacką.

Artur Kwapiński jako społecznik udziela się na wielu płaszczyznach działając w RDPP, prowadząc wykłady dla podopiecznych Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Klubów Seniora, podopiecznych MOPSu, szkoli wolontariuszy, organizuje szkolenia i wykłady dla lokalnych organizacji pozarządowych oraz działa bezpośrednio jako wolontariusz.

Zbigniew Standar – nominowany przez Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu

Adwokat. Prowadzi własną kancelarię. Od 50 lat Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwa Wodnego w Poznaniu. Od 1956 roku związany ze Związkiem Harcerstwa Polskiego, w którym przeszedł wszystkie „stopnie wtajemniczenia”. Był członkiem Głównej Kwatery ZHP. Wspiera organizację poprzez swoje doświadczenie i wiedzę. Współpracował z młodzieżą skupioną w strukturach ZHP. W 2001 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Autor telewizyjnych programów ogólnopolskich pt „Bliżej prawa” oraz książki pod tym samym tytułem. Dziennikarz Głosu Wielkopolskiego. W 2016 roku został wiceprzewodniczącym zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

Laureat XII edycji Konkursu Kryształowe Serce Radcy Prawnego. Uhonorowany odznaczeniem Złotego Motyla, za wybitne zasługi dla Hospicjum Palium w Poznaniu, na rzecz którego działa poznański oddział Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej.

Mecenas Zbigniew Standar, na zasadach wolontariatu, od ponad 10-ciu lat wspiera zarząd PTOP OP radami w zakresie rozwiązań prawnych podczas realizowania działań statutowych, pomaga podejmować zgodne z prawem, dobre i odważne decyzje, których mają służyć pacjentom Hospicjum Palium.  Zdarza się również, że podejmuje się udziału w negocjacjach dla osiągnięcia najlepszych rozwiązań dla Stowarzyszenia, czy reprezentuje Stowarzyszenie w postępowaniach sądowych.