W tym tygodniu odbyło się kolejne spotkanie eksperckie w ramach Inkubatora Wolontariatu Pracowniczego dla przedstawicieli firm Koalicji Liderzy Pro Bono. Inkubator to projekt, który ma na celu wspieranie i pomoc osobom odpowiedzialnym w firmach za wolontariat pracowniczy, bądź zainteresowanym jego uruchomieniem i rozwojem.
O tym, czym jest E-WOLONTARIAT, jak działają e-wolontariusze, a także jak wspierać wolontariat tradycyjny e-wolontariatem – opowiadała Marzena Kacprowicz, ekspert Fundacji Dobra Sieć, promotorka kreatywnego korzystania z Internetu, pomysłodawczyni aplikacji TuDu.org.pl i Lever Basic.
E-wolontariat może być fantastycznym uzupełnieniem tradycyjnej oferty wolontariatu pracowniczego. Szczególnie w tym czasie jest to rozwiązanie dla osób, które mają obawy związane z bezpośrednim kontaktem z innymi, czy przebywaniem na zewnątrz, a jednocześnie chciałyby działać wolontariacko i pomagać innym.
Czym zatem jest e-wolontariat?
E-wolontariat to wolontariat wykonywany za pośrednictwem Internetu, w systemie on-line.
Istnieje szereg aktywności, które mogą być wykonywane w ramach e-wolontariatu, przez Internet, np.: udzielanie bezpłatnych porad, tłumaczenie dokumentów, prowadzenie fanpage’ów organizacjom pozarządowym, promowanie zbiórek internetowych dla organizacji, tworzenie informacji i newsletterów, zawiązywanie i moderowanie grup wsparcia, tworzenie stron internetowych, prowadzenie kursów on-line, projektowanie grafik, filmów, podcastów … i wiele innych.
Tak samo jak w przypadku wolontariatu tradycyjnego, podejmowane działania są dobrowolne i wynikają z potrzeby niesienia wsparcia innym i angażowania się w sprawy społeczne – czyli by zostać wirtualnym wolontariuszem, trzeba mieć dokładnie tę samą motywację.
W każdym czasie – bo przecież nie tylko w czasie pandemii – e-wolontariat może z jednej strony wielu osobom dawać większy komfort działania, ale także stwarza dodatkowe perspektywy. E-wolontariat ROZSZERZA możliwości wolontariatu tradycyjnego, bo dzięki działaniu w sieci może mieć zdecydowanie większy zasięg – nie ma ograniczeń terytorialnych, czy umożliwia e-wolontariuszowi wygodne zarządzanie swoim czasem. Obecność w świecie wirtualnym staje się już konieczna dla większości organizacji, a zatem wsparcie wolontariuszy w tej przestrzeni jest niezbędne.
Więcej o e-wolontariacie, o jego możliwościach, ciekawych przykładach można przeczytać na stronie:
http://e-wolontariat.pl/co-robimy/publikacje/podrecznik-e-wolontariatu/