Autorzy: Paweł Łukasiak i Małgorzata Mazur-Łukasiak, pokazują, jak filantropia ewoluowała przez ostatnie lata, odsłaniając przed czytelnikami różnorodne formy wsparcia – od tradycyjnych darowizn po nowoczesne rozwiązania, takie jak filantropia wpływu, e-filantropia czy filantropia korporacyjna.

Książka przyciąga różnorodnością historii, przedstawia inspirujących rozmówców, ich nowatorskie inicjatywy i ciekawe spojrzenie na świat filantropii.

To lektura, która nie tylko wzbogaca wiedzę, ale i zachęca do refleksji nad własnym zaangażowaniem w działania na rzecz innych. Idealna dla tych, którzy pragną zrozumieć, jak dobroczynność zmienia świat i chcą ten świat zmieniać.

We wstępie autorzy piszą: „Współczesna filantropia ma wiele poziomów i zastosowań. Spróbujmy wyobrazić sobie „drzewo filantropii”. Każdy z konarów to inny jej nurt”. Dzięki świetnemu doborowi rozmówców i uważnemu dialogowi udało się zaprezentować, po raz pierwszy, w jednej publikacji naszkicować drzewo filantropii i wiele jej konarów.

21 rozmówców, 16 wywiadów i fascynująca podróż przez świat dobra i empatii: od filantropii współdzielenia, przez lokalną, feministyczną aż po progresywną.

Swoimi doświadczeniami i refleksjami w książce dzielą się eksperci i praktycy filantropii. Wśród nich: Bolesław Rok, Mirella Panek-Owsiańska, Józef Wancer, Joanna Gajda-Wróblewska, Agnieszka Servaas, Robert Manz, Tom Ruhan, Karolina Kanar-Kossobudzka, Igor Czernecki, Magdalena Pocheć, Ludwig Forrest, Agata Czajkowska, Michał Czajkowski, Karolina Qaraqish, Adnan Qaraqish, Zuza Komornicka, Aneta Podyma, Paweł Toński, Anna Grąbczewska, Dominika Szaciłło, Ryszard Praszkier.

„Jak widać, filantropia stała się już wielowymiarową formą ludzkiej aktywności i warto poznać ją bliżej. Zapraszamy więc do zapoznania się z refleksją i doświadczeniami bohaterów i bohaterek naszych rozmów o filantropii”- zachęcają autorzy.

Książka „Wszyscy jesteśmy po tej samej stronie” to inspirująca mapa współczesnej filantropii. Każdy wywiad otwiera przed czytelnikiem nowe perspektywy, pokazując, jak wielką moc ma wspólne działanie na rzecz dobra innych. To lektura, która motywuje do działania, podkreślając, że każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę do budowy lepszego świata.

Partnerzy główni: Allegro, Fundacji BNP Paribas

Partnerzy: Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundacja Dobra Sieć Koalicja Liderzy Pro Bono

Partnerzy wydania: PVE Dobra Energia oraz Unum

Redakcja: Paweł Łukasiak, Małgorzata Mazur-Łukasiak

Wydawca: Fundacja Dobra Sieć, Warszawa 2024

 ISBN: 978-83-933936-8-8

 Książka została wydrukowana na papierze, który pochodzi z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony i odpowiedzialny (certyfikat PEFC)

Kontakt: ksiazka@filantropia.org.pl

UWAGA

Przedłużamy rekrutację do 31 października. Zapraszamy!

Już po raz 8. Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce szuka kandydata/tki do Nagrody Koalicji Liderzy Pro Bono przyznawanej za wolontariat kompetencji. Serdecznie zachęcamy: wyróżnij swojego „Kompetentnego Wolontariusza” i daj się poznać jako zaangażowana i profesjonalna organizacja!

Zachęcamy do zgłoszenia swojego Kandydata. Na wnioski czekamy od 25 września do 31 października 2024 r.

Celem nagrody jest docenienie cichych bohaterów, ekspertów, mentorów i doradców z różnych grup zawodowych, których łączy zaangażowanie społeczne na rzecz NGO, szpitali, hospicjów, początkujących start-upów, przedsiębiorstw społecznych itp.

W gronie dotychczasowych laureatów nagrody znalazły się osoby przeróżnych profesji i o różnym dorobku zawodowym. Byli wśród Nich, min.: prawnicy, ekonomiści, lekarze, trener, nauczycielka i studentka. My nazywamy ich Wolontariuszami w wersji „Pro”. To właśnie Oni, poza czasem i sercem dzielą się swoją wiedzą i ekspertyzą.

Wnioski ze zgłoszeniem kandydatów mogą składać osoby indywidualne, organizacje pozarządowe (stowarzyszenia, fundacje, fundacje korporacyjne) oraz inne instytucje, w których realizowany jest wolontariat kompetencji.  Kandydata można zgłosić, wypełniając Wniosek Zgłoszeniowy.

Regulamin Konkursu

Zgłoszenia przyjmowane są do 31 października 2024 roku.

Ogłoszenie wyników oraz przyznanie laureatom honorowej Nagrody odbędzie się podczas 12. Konferencji Koalicji Liderzy Pro Bono 27 listopada 2024 roku, w Warszawie.

Partnerami konkursu są: ngo.pl oraz nno.pl

Z radością informujemy o uruchomieniu nowej platformy internetowej WolontariatESG.pl. Jest to wspólne dzieło Fundacji Dobra Sieć, Koalicji Liderzy Pro Bono oraz Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.

Platforma WolontariatESG.pl została stworzona, aby przybliżyć ideę wolontariatu pracowniczego oraz przedstawić Certyfikat „Wolontariat pracowniczy wysokiej jakości”. Certyfikat ten w wiarygodny i prosty sposób potwierdza jakość programu wolontariatu pracowniczego w firmach i organizacjach społecznych. Może on być szczególnie pomocny przy raportowaniu w ramach ESG, stanowiąc twardy miernik społecznego zaangażowania.

Certyfikat, podobnie jak wcześniejsza Karta Wolontariatu, powstał w wyniku szerokiego dialogu społecznego oraz bazuje na naszych doświadczeniach.

Na platformie dostępna jest bezpłatna ankieta diagnostyczna, która pozwala ocenić jakość wolontariatu pracowniczego w organizacji i przygotować się do uzyskania Certyfikatu.

Czy Twoja organizacja jest gotowa na uzyskanie Certyfikatu? Zachęcamy do skorzystania z ankiety diagnostycznej, której link znajdziecie w komentarzu.

Odwiedź naszą platformę WolontariatESG.pl i poznaj możliwości, jakie oferuje dla Twojej firmy!

Wolontariat stanowi rdzeń naszej Koalicji — dawniej Koalicji Prezesi-Wolontariusze, dlatego też podjęliśmy decyzję, żeby objąć patronatem najnowszą książkę Pawła Łukasiaka i Małgorzaty Mazur-Łukasiak Odkrywając wolontariat. Rozmowy, w której autorzy przeprowadzili interesujące rozmowy z wyjątkowymi osobami, prezentując unikalne spojrzenie na piękną ideę bezinteresownego działania.

To literackie przedsięwzięcie wyróżnia się jako pierwsze takie na polskim rynku, wykraczając poza tradycyjne definicje wolontariatu. Przekracza granice zwykłych podręcznikowych wyjaśnień, oferując czytelnikom 13 różnorodnych perspektyw na głęboką ideę altruistycznej pomocy. Swoją perspektywą na temat wolontariatu podzielili się: Jacek (Jac) Jakubowski (psycholog, grupa TROP) , Sławek Brzózek (ekspert ESG), Tomasz Schimanek (polityk społeczny), Agata Stafiej-Bartosik (Ashoka), prof. dr hab. Anna Giza (UW), Aleksandra Belina (Fundacja Dobra Sieć), Joanna Sadzik (Stowarzyszenie Wiosna), Tamás Scsaurszki (węgierski lider społeczny), Krzysztof i Barbara Margolowie (działacze społeczni związani z Nidzicą), Magdalena Różczka (aktorka ), Ewa Szuster (wolontariuszka hospicyjna). W książce nie zabrakło także perspektywy członków naszej Koalicji Jacka Kowalskiego (Orange Polska) i Artura Nowaka-Gocławskiego (Grupa ANG).

Wydruk i bezpłatna dystrybucja pierwszych egzemplarzy książki była możliwa dzięki wsparciu członków naszej Koalicji: Fundacji Orange, Fundacji BNP Paribas, Fundacji Unum, Domowi Inwestycyjnemu Xelion, Ikano Bank Polska, Platformie, Jobel.pro i firmie Wiener TU S.A. Vienna Insurance Group.

Publikacja miała swoją premierę podczas XI Konferencji Koalicji Liderzy Pro Bono, która odbyła się 16 listopada 2023 roku w Warszawie. Wszyscy zaproszeni goście otrzymali bezpłatne egzemplarze książki.

A tak o książce napisali nasi członkowie:

Jak podaje autor, „Wolontariat to praktyka dzielenia się, współpracy, dbałości o dobra wspólne. (…) to jedna z ważnych dróg przygotowująca społeczeństwo do funkcjonowania na innych zasadach niż te, przez którą niszczymy naszą planetę”. Obranie tej drogi jest ważne nie tylko dla młodych ludzi, ale niezbędne dla osiągnięcia większego dobrostanu przez nas wszystkich .
Agnieszka Servaas (Vive Management)

Rozmowy o sensie, człowieczeństwie, nieobojętności. Bardzo potrzebna i poruszająca lektura.
Joanna Gajda-Wróblewska (BNP Paribas)

„Zapraszam wszystkich do sięgnięcia po lekturę i… odkrywania wolontariatu. Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w premierze tej ważnej i pierwszej w swoim rodzaju książki o sensie, znaczeniu i roli wolontariatu w naszym życiu”
Krzysztof Prasał (Xelion)

„Jest to pierwsza na polskim rynku publikacja, która ukazuje ogromne znaczenie wolontariatu we współczesnym świecie. Może okazać się przełomowa zarówno dla osób, dla których wolontariat to naturalny element dnia, jak i dla tych, którzy dopiero planują swoje społeczne zaangażowanie.”
Platforma Jobel.pro

Książka „Odkrywając Wolontariat. Rozmowy”, to lektura obowiązkowa zarówno dla praktyków, jak i laików. Może okazać się przełomowa zarówno dla osób, dla których wolontariat to naturalny element codzienności, jak i dla tych, którzy dopiero planują swoje społeczne zaangażowanie.

Możesz też zamówić ebook! Kliknij w link: https://www.naffy.io/fundacja-dobra-siec/odkrywajac-wolontariat-rozmowy

Papierową wersję książki można zamówić pisząc na adres e-mail: ksiazka@filantropia.org.pl

Partnerzy medialni: Portal organizacji pozarządowych ngo.pl oraz NNO (Nienieodpowiedzialni).

Dla wszystkich tych, którzy nie mieli możliwości uczestniczyć osobiście w wydarzeniu, a także dla tych, którzy pragną jeszcze raz zanurzyć się w inspirujących treściach prezentowanych podczas konferencji, materiały są teraz dostępne online.

Zapraszamy do odsłuchania nagrania.

16 listopada 2023 odbyło się oficjalne wręczenie Certyfikatu „Wolontariat pracowniczy wysokiej jakości” dla Ikano Bank Polska S.A.

Ikano Bank jest szwedzkim bankiem, założonym przez twórcę IKEA, który od 2010 roku działa także w Polsce. Jest organizacją, która bierze odpowiedzialność za wpływ na społeczeństwo i naszą planetę realizując swoją strategię zrównoważonego rozwoju.

Ikano Bank otrzymał certyfikat „Wolontariat pracowniczy wysokiej jakości” na trzecim – najwyższym poziomie.


To pierwszy i jedyny certyfikat w tym zakresie w Polsce. Bazuje na standardach określonych w Karcie Zasad Wolontariatu Pracowniczego, opracowanej przez ekspertów i liderów z Koalicji Liderzy Pro Bono.

„Wolontariat pracowniczy wysokiej jakości” ma na celu:
✔️promocję wolontariatu pracowniczego w społeczeństwie,
✔️ potwierdzenie reputacji i ochronę wartości związanych z wolontariatem pracowniczym,
✔️wsparcie firm i organizacji w rozwijaniu wolontariatu pracowniczego.

Serdecznie gratulujemy Ikano Bank, który dołączył do wyjątkowej grupy firm wyróżnionych Certyfikatem (Orange Polska, BNP Paribas Polska, Unum Życie oraz Fundacja PZU).